Kritisch over begroting
In de raadsvergadering van 30 oktober besprak de gemeenteraad de begroting voor 2026. Hieronder de bijdrage van Maya Bolte namens de raadsfractie van Leefbaar Alkmaar.
,,Dit is de laatste gelegenheid voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2026 dat wij dit college kunnen recenseren. Bij de vorige gelegenheid, de kadernota, benoemde Leefbaar Alkmaar een aantal positieve punten, maar ook negatieve. Die lijn kunnen we doortrekken. De cultuurnota, investeringen in sportvoorzieningen en de mobiliteitsvisie springen er in positieve zin uit. Maar de hoofdindruk stemt ons niet blij.
De accountant van Deloitte is uiterst kritisch over de Alkmaarse financiën, die totaal 561 miljoen euro bedragen. Jaarlijks wordt er zo’n 8 miljoen euro uit de schatkist gehaald. Dat kan zo natuurlijk niet doorgaan. De bodem komt in zicht. De omvang van de reserves geeft een alarmerend beeld. De tabel op pagina 22 van de programmabegroting spreekt boekdelen. Het eigen vermogen van de gemeente daalt richting 2029 fors.
De solvabiliteit komt onder druk te staan. We komen onder de VNG-norm van 20 procent. Alkmaar staat volgens accountantsorganisatie BDO hoog op de lijst van gemeenten die financieel niet gezond zijn. Alkmaar heeft ook meer schulden dan het landelijke gemiddelde. Volgens het college is deze slechte score een bewuste tactiek. Het Rijk zal dan wel over de brug komen, meent het college. Leefbaar Alkmaar betwijfelt of dit wel de juiste route is, gezien de wijze waarop de landelijke politiek op dit moment opereert.
Dit college kenmerkt zich met een ongezonde obsessie om de goedkoopste gemeente te willen zijn. In Noord-Holland is alleen Texel goedkoper. Bij gemeenten met meer dan 100.000 inwoners staan we derde, achter Den Bosch en Tilburg. Deze obsessie gaat ten koste van een goed sociaal beleid, verkeersveiligheid, veiligheid op straat, minimabeleid, zorg. Dit zijn terreinen waar best wel een tandje bij kan.
Alkmaar scoort wat betreft verkeersveiligheid onder de maat. Er gebeuren gewoon te veel ongelukken in Alkmaar. De ideeën van de wethouder zijn op zich niet slecht, maar er moet veel meer haast worden gemaakt met de verbeteringen, zoals bijvoorbeeld op de Herenweg in Oudorp. En dat kost nu eenmaal geld… Het college vindt een extreem lage ozb klaarblijkelijk belangrijker dan een verkeersveilige gemeente.
Dat deze coalitie een hardvochtig en kortzichtig sociaal beleid voert, kwam helaas weer duidelijk tot uiting bij de Skaeve Huse. Het goede voorstel van de wethouder werd getorpedeerd. In het verlengde hiervan hebben we te maken met capaciteitsproblemen bij de daklozenopvang. Zwangere vrouwen en kinderen mogen hiervan absoluut niet de dupe worden.
We hadden bij de kadernota forse kritiek op de aangekondigde bezuiniging op het onderhoud van de openbare ruimte. Het college stelde dat het onderhoud ging van een 8 naar een 6. Leefbaar Alkmaar vond dat het een achteruitgang was van een 6 naar een 4. We zijn blij dat het college nu tot dezelfde conclusie is gekomen en actie onderneemt. Leefbaar Alkmaar is echter niet helemaal tevreden. Stoepen lijken soms wel hindernisbanen voor mensen die wat slechter ter been zijn. Dit moet echt worden aangepakt.
Meerdere keren heeft Leefbaar Alkmaar zorgen geuit over de woningproductie. Het gaat te stroperig. Eerder hebben we een motie ingediend om een woningbouwregisseur aan te stellen, die als een aanjager zaken vlot zou kunnen trekken en stimuleren. Die functie zien we als een rechterhand voor de wethouder. Extra capaciteit is echt nodig, gezien alle projecten waar we voor staan.
Het college meldt trots dat de begroting sluit met een zeer lage ozb. Als we stappen willen maken in het sociale domein en in de verkeersveiligheid, zullen we daarin meer moeten investeren. Als daartoe de gemeentelijke belastingen iets moeten worden verhoogd, heeft Leefbaar Alkmaar daar geen bezwaren tegen. Met een beperkte verhoging van de gemeentelijke belastingen blijft Alkmaar nog steeds ruim onder het landelijke gemiddelde qua lasten. Alkmaar hoeft van Leefbaar Alkmaar echt niet de goedkoopste gemeente van Nederland te zijn. Wij hebben liever dat Alkmaar uitblinkt met humaan en sociaal beleid en meer maatregelen treft om het verkeer veiliger te maken.’’

